Alžbeta Repaská - zdravotní sestra

C832079A-5303-4979-9A2C-C91CF6DE0215

Dnes jsem si k tématu roku 2071 dovolil pozvat zdravotní sestru Alžbetu Repaskou.

Posezení jsme tentokrát rozbili vedle vysoké zdi, která oddělovala areál porodnice u Apolináře a Viniční ulici na Novém Městě.

Bavili jsme si i o tom, zda nás jednou budou léčit roboti a nebo stále hlavně lidská ruka.

Pokud vím, tak jsi jako zdravotní sestra pracovala v řadě zemí. Mezi nimi i třeba v Saudské Arábii, kam se ještě donedávna jen tak někdo nedostal.

Když vezmeme zdravotnictví globálně, jak to vidíš do budoucna? Černě nebo růžově?

Rozvoj jde určitě rychle dopředu, což vidíme i za posledních padesát let a v budoucnu to bude stejně. Očekávám, že technologie budou dokonalejší, například budou různé nemocniční programy, které si lékař otevře a hned uvidí o pacientovi vše o jeho zdravotním stavu. Ten nebude muset ani chodit k lékaři osobně, protože bude mít stejně jako on nějakou chytrou aplikaci, kterou sám sebe naskenuje, data mu odešle a lékař podle toho naordinuje léčbu.

Takže to vidíš růžově…

Ve zdravotnictví určitě. Všechno půjde kupředu. Již dnes máme chytré hodinky, v budoucnu možná budeme mít nějaký chytrý oblek plný senzorů, který si oblečeme, on zhodnotí náš zdravotní stav a pošle data lékaři.

Stejně tak nejspíš ubude transplantací a lidé budou dostávat nové vypěstované orgány. Genetika je rozhodně obor budoucnosti, a genetickou modifikací lékaři budou schopní napravit nejen chybný gen ještě předtím, než se vůbec člověk narodí, ale třeba vylepšit vzhled, chování apod.

To už zavání nesmrtelností, ne (smích)?

Myslím, že toho se zatím nedožijeme, protože stále nebudou schopní vypěstovat či jinak nahradit mozek. Orgány jako játra, ledviny, srdce už zvládají běžně nahradit dnes. Třeba srdce zatím dokáží nahradit na pár měsíců. V budoucnu to bude několik řádů let. Tedy v nejbližších padesáti letech se nesmrtelnosti určitě nedožijeme.

Rozhodně však bude délka života narůstat, lidský organismus je nastavený na cca 120 let a kolika let se člověk skutečně dožije už záleží hlavně na jeho životním stylu.

Dnešní lidé žijí kvalitní život zhruba do šedesáti let, poté kvalita života klesá. Pokud se podaří prodloužit kvalitní život třeba do osmdesáti, budou se lidé dožívat vyššího věku.

Jak dlouho by jsi ty chtěla žít?

Kvalitně aspoň do osmdesátky a pak těch pár let do konce nějak dožít. Dokud mozek funguje, je to dobré.

Jaké jsou nejčastější choroby mozku současnosti?

Zvyšujícím se věkem se čím dál častěji objevuje Alzheimerova nemoc, která je typem demence, pomalu se vkrádá do mozku, až jej nakonec zcela zničí. Mozek je ze všech orgánů zatím velmi málo prozkoumaný a bude trvat ještě velmi dlouho, než mozku opravdu porozumíme. Změnou příslušných genů tyto choroby eliminujeme a nebo je alespoň oddálíme.

A co třeba nahradit mozek počítačem?

Jelikož se do každého počítače může dostat hacker, bylo by to poměrně nebezpečné. Třeba v Číně už testují čipy do mozku, ale nemyslím si, že je to dobrý krok co se svobody jedince týče.

Myslíš, že nás to čeká taky?

Pokud někdo na vyšších postech nedá stopku, že je to nehumánní, tak určitě ano. Z Číny se vše postupně dostává dál na západ…

Ale až to přijde k nám, určitě se dočkáme hezkého promo, ve kterém každého přesvědčí, že mít v hlavě čip je něco zcela nezbytného a každý, kdo ho nebude mít, je hlupák…

Další věc, která nás v budoucnu čeká, bude fakt, že lidstvo bude hloupnout. Všechno ukládáme do počítačů, ztrácíme paměť a čím budeme hloupější, tím budeme důvěřivější a uvěříme i tomu, že mít v mozku nějaký čip je prospěšné.

To už nezní tak růžově…

Nezní, ale je to pravda. Stačí se podívat do učiva dnešních žáků základní školy a porovnat je s učivem a vědomostmi našich rodičů. Třeba matematika byla podstatně složitější a bude hůř…

V tom případě se může stát, že jednou bude umělá inteligence chytřejší než my…

Pokud budeme vyrábět inteligentní roboty, musí být opatřeni striktními pravidly, aby se nestalo to, co vidíme ve filmech, že nás tu začnou zabíjet. Lidé sice budou hloupnout, ale snad ne až tak, abychom pustili do světa roboty bez jasných zákazů.

A co když přijde nějaký šikovný lidský hacker, nabourá se do robotích pravidel a z hodných robotů budou rázem zlí roboti?

Pořád bude nad roboty stát několik šikovných lidí, kteří tomu dokáží zabránit.

Zpátky do přítomnosti: když srovnáš zdravotnictví u nás a ve světě, jak jsme na tom?

U nás jsou lékaři velmi vzdělaní, vědí si poradit v každé situaci, ale chybí jim peníze a například oproti Saudské Arábii, to je hodně vidět. Tam měli všechny přístroje, na jaké si jen vzpomněli. Na druhou stranu, ve všem postupovali dle jasně daných standardů, které musely dodržovat. Člověk vlastně ani nemusel tolik přemýšlet, jen se řídil podle napsaných pravidel.

A to v Česku není, sice jsou nějaké standardy, ale člověk může více uvažovat logicky a ne se jen slepě řídit pravidly.

Takže kde mají lepší zdravotní péči? U nás nebo v Saudské Arábii?

Každá země má nějaké plusy a mínusy. V Saudské je to zcela na jiné úrovni, co se týče financí, moderních přístrojů atd. Tady sice nemáme nejnovější přístroje, ale zase máme víc šikovných lékařů, takže čím novější přístroj automaticky neznamená, že je péče lepší a že je pacient dřív zdravý. Mnohem lepší je svobodně přemýšlející a šikovný lékař a sestra. Saudi ovšem mají však jednu velikou výhodu – stát Saudům zaplatí studium medicíny a jazyků na prestižní škole někde ve světě.

Koronavirus – přikláníš se také k uměle a cíleně vytvořenému viru?

Myslím, že ano. Přijde mi divné, že třeba v Americe mají tolik nakažených a mrtvých.

Možná to Číňané vytvořili, aby oslabili Evropu a Ameriku. U nich to sice začalo, ale relativně rychle i skončilo a hned začali zase profitovat, vyvážet roušky do celého světa. Možná to bylo celé plánované a Amerika o tom věděla dopředu, podobně jako o 11. Září a stejně nic neudělali, aby se to nestalo. Možná chtějí, aby se lidé zase báli, ale to se asi nedozvíme.

Myslíš, že v budoucnu přijde ještě něco horšího?

Určitě ano. Stále bude na lidstvo něco útočit. Koronavirus není první, ani poslední. Byl tu MERS, Ebola, Prasečí chřipka, pravda vždy jen v určitém regionu, nyní se rozšířil celosvětově – zvykejme si.

Hrozí světu přelidnění?

Už přelidněný je. A pokud se to nějak nezarazí, bude to horší a horší, hlavně v asijských zemích jako je třeba Indie.

Všeobecně se v Asii tento problém moc neřeší, stejně jako životní prostředí třeba. V Saudské Arábii jsem byla nakoupit a pomocník v obchodě mi rozdělil nákup do dvanácti různých tašek podle druhu potravin! Když jsem ho požádala, aby mi dal vše do jedné, vůbec nechápal, co a proč po něm chci.

Je to smutné, co nás čeká, pokud se nějak nezačnou snažit i v těchto zemích.

V rámci zdravotnictví vidím budoucnost růžově, ale ostatními pohledy už tolik ne.

Nemocnice budoucnosti: jak bude vypadat?

Všechno bude samozřejmě moderní, nové. Možná, že v nemocnicích budou jen méně zkušení lékaři a ti starší, zkušení je budou navigovat online z domova. Roboti místo doktorů a sester určitě nebudou, alespoň zatím. Nemyslím si, že by se někomu líbilo, aby se o něj staral neempatický robot.

Stále bude přetrvávat problém, že bohatí budou mít přednostní péči než chudí. V tom se asi mnoho nezmění.

Co bude pro lidstvo největší pokrok za padesát let?

Rozeběhne se vesmírné cestování i pro obyčejné lidi, nejen pro bohaté. Zároveň si nemyslím, že bychom v nejbližší době uskutečnili nějaké mimozemské setkání s jinými tvory.

Stejně tak podmořské části naší planety ještě nejsou dostatečně prozkoumány, takže se jistě dočkáme pokroku i v tomto směru.

Co by sis přála, aby se změnilo za padesát let?

Přála bych si, aby byl mír. Aby lidé mezi sebou přestali bojovat, přestali se hnát za majetkem a pochopili, že život je příliš krátký na nějaké zbytečné spory.

A poslední otázka – kde budeš nebo kde bys chtěla být v roce 2071?

Nemám žádné vysněné místo. Chtěla bych být někde v klidu se svoji rodinou, vnoučaty a manželem. Šťastná a spokojená. 

3381AE0B 34FB 49C4 84CA 96F3F9EC203B
Tip
2071
Skladem
od 189 Kč

Píše se rok 2071. Praha se blíží statusu dvoumilionová co do počtu obyvatel. V Evropě byly nedávno zavedeny operace nesmrtelnosti, které majetným občanům zajistí věčný život.Sam...

Kód: 43/189
1 položek celkem
Kniha s podpisem a věnováním
S podpisem a věnováním
Zpět do obchodu